PYŁEK KWIATOWY I PIERZGA CZ. II

Oczywiście pyłek można by uzyskać strzepując go bezpośrednio z kwiatów, jednak liczne badania wykazały, że ten przyniesiony przez pszczoły jest o wiele bardziej wartościowy, gdyż owady wzbogaciły go o własne, unikalne enzymy. Czysty pyłek uzyskujemy, odbierając przynoszone przez pszczoły obnóże za pomocą zainstalowanych przy wlocie do ula specjalnych poławiaczy. Pierzgę, czyli pyłek kiszony pszczelarze pobierają już z plastra.

W wielu krajach w sprzedaży spotkać można preparaty odżywcze i kosmetyczne zarówno z obnóża jak i pierzgi. W Polsce, jak na razie, odżywki pyłkowe nabyć można tylko u niektórych pszczelarzy. I tak na przykład znakomitą „pierzgę w miodzie’ według własnej oryginalnej technologii wytwarza od lat warszawski pszczelarz – Jerzy Makowicz.

Pyłek kwiatowy (suszony i kiszony) jest odżywką pobudzającą przemianę materii, wzmacniającą i regenerującą organizm. W trakcie kuracji obserwujemy wyraźny przypływ energii psychicznej i fizycznej. Dobre wyniki daje leczenie pyłkiem przewodu pokarmowego pobudza on do sprawniejszego funkcjonowania wątrobę i trzustkę, bywa skutecznym środkiem przeciwko anemii, reguluje ciśnienie krwi, znosi przewlekłe stany depresyjne, przywraca do równowagi cały system nerwowy.

W poszczególnych krajach lekarze i pszczelarze zalecają zażywanie różnych dawek pyłku i pierzgi. Oto polski przepis na pierzgę w miodzie: 1 łyżkę stołową 20-procentowego preparatu wymieszać w 3 4 szklanki przegotowanej, lekko ciepłej wody, przecedzić przez gazę lub plastykowe siteczko o drobnych oczkach. Pić po szklance napoju przez 30 – 40 dni 2 razy dziennie – rano na czczo i wieczorem przed snem.

Kurację zaleca się stosować dwa razy w roku – wczesną wiosną i jesienią. Jeśli odżywką jest suszone obnóże zawierające czysty pyłek, wtedy przyjmujemy przez 2 miesiące 2 razy dziennie (rano i wieczorem) po 30 g preparatu, co najmniej pół godziny przed jedzeniem. Pełną kurację można stosować dwa, a nawet trzy razy w ciągu roku.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>