OD DZIŚ MYŚLĘ INACZEJ CZ. II

Staraj się nie przejaskrawiać wad, braku zdolności, bo w ten sposób je pogłębisz! Obraz własnego Ja buduj z wyszukiwanych i uświadomionych cech pozytywnych. W ten sposób będziesz je wzmacniać! Myśl zawsze tak, aby swoim wadom i słabościom zaprzeczać.

Kilka lat temu w czasie pobytu nad morzem przeprowadziłem prosty eksperyment, zupełnie zresztą wcześniej nie planowany. Mimo że tego dnia woda była zimna, zapragnąłem się wykąpać. Wszedłem po kolana w fale i powróciłem na brzeg. Po chwili postanowiłem odrzucić myśl o tym, że zmarznę – wszedłem do morza ponownie z przekonaniem, że kąpiel będzie przyjemna i… była nią rzeczywiście. Ten przykład, choć w gruncie rzeczy może i banalny, pamiętam do dziś. Był to bowiem początek mojej drogi zaprzeczenia własnym słabościom.

Przestawienie myślenia z negatywnego na pozytywne przychodzi nam znacznie łatwiej, jeśli równolegle dążymy do uzyskania wewnętrznego spokoju. Wiadomo, że wszyscy jesteśmy dzisiaj zagonieni, napięci wewnętrznie, przytłoczeni mnogością codziennych spraw. Brakuje chwil uświadamiających nam, że jesteśmy częścią przyrody. A przecież chwila zadumy nad kwiatem, rozłożystym drzewem, rozszczebiotanym ptakiem, to chwila odczucia bezgranicznego naturalnego piękna, które daje nam odrobinę tak niezbędnej, a naruszonej harmonii.

Uzdrowiciel ludowy Jan Putkowski powiedział mi kiedyś: „leczy swobodna myśl, otwarta przestrzeń, śpiew ptaków, piękno rośliny, miłość do bliźniego i całej przyrody . To daje wewnętrzną harmonię, siłę, radość życia.

Zarejestrowane przez nas obrazy falującego morza, kwitnącej rośliny, szumiącego lasu – całej natury mogą i powinny stać się naszą bezcenną wewnętrzną skarbnicą, dzięki której odzyskujemy siły i radość życia. Obrazy te wystarczy przywołać myślowo w ciszy własnego mieszkania, by uzyskać niemal natychmiast enklawę psychicznego spokoju.

„Bliżej natury’ nie jest jedyną receptą na zdrowie. Nie jest też podręcznikiem medycznym. Stosowanie w codziennym życiu zawartych w niej porad naturalistycznych może ułatwiać utrzymanie dobrego stanu zdrowia, ale w razie choroby trzeba bezwzględnie zasięgać porady lekarza. Chociaż, moim zdaniem, zbliżenie do natury nie zaszkodzi i zdrowym, i chorym.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>