JAK WYTWORZYĆ JONY UJEMNE? – PAPROĆ

Rośliną, która wyraźnie zwiększa ilość jonów ujemnych jest paproć. Na Ziemi rośnie ponad 9 tysięcy gatunków paproci, a zasięg ich występowania jest praktycznie nieograniczony – od subarktycznych łąk po tropikalną dżunglę. Paprocie stały się dziś uniwersalnymi roślinami ozdobnymi nie tylko w parku czy ogrodzie, ale również w naszych mieszkaniach, gdzie bez wątpienia korzystniej od innych roślin doniczkowych wpływają na mikroklimat.

Najpopularniejszą paprocią domową jest Nephrolepis wysoki pochodzący z Brazylii, Afryki Wschodniej i Chin, gdzie występuje w lasach strefy tropikalnej. U rośliny tej z krótkiego kłącza wyrastają długie, łukowato wygięte liście, pojedynczo lub podwójnie pierzaste, posiadające na spodniej stronie gęsto osadzone grupki zarodników.

Skoro mowa o rodzaju Nephrolepis nie sposób nie wspomnieć o kilku innych, należących do niego odmianach paprotek, np. szybko rosnącej Bostoniensis nana – wyróżniającej się karłowatą, silnie zwartą budową liści czy Rosseveltii odznaczającej się falistymi brzegami pojedynczo pierzastych liści.

Z innych paproci wspomnieć trzeba o parprotce zwyczajnej o długoogonkowych pierzastodzielnych liściach, pióropuszniku strusim – o pięknych liściach różnopostaciowych i paprociach drzewiastych, których liście wyrastają ze szczytu niby pnia. W wielu ogrodach i mieszkaniach spotkać można też wietlicę alpejską, narecznicę samczą czy zanokcicę gniazdową.

Prawie wszystkie paprocie rosnące w warunkach naturalnych lubią cień, wilgoć i żyzną próchniczą ziemię. A więc podobne warunki powinniśmy starać się im stworzyć w naszym mieszkaniu, przede wszystkim zaś nie zapominać o tym, że rośliny te kochają wodę – podlewamy zatem nie tylko ziemię w doniczce, ale systematycznie zraszamy również liście. I jeszcze jedna ważna uwaga: paprocie nie znoszą częstego odwracania i przesuwania doniczek, źle również rozwijają się, a nawet usychają, jeśli ustawimy je w strefie promieniowania podziemnych żył wodnych.

W każdym pomieszczeniu, gdzie przebywamy powinno też rosnąć geranium. To roślina szczególnie korzystnie wpływająca na-nasze zdrowie – chyba dlatego Bułgarzy nazywają ją zdrawec. Geranium, do tego czasu rozpowszechnione w wiejskich domach, nie tylko jonizuje ujemnie, ale wydziela też dużo cennych bakterio- statycznych olejków eterycznych, podnoszących odporność organizmu na wiele chorób.

Roślinę można łatwo rozmnożac poprzez odszczepianie: czubek z dwoma co najmniej listkami odcinamy centymetr poniżej miejsca wyrastania tych listków i wkładamy na kilkanaście dni do naczynia z wodą. Po kilku lub kilkunastu dniach roślina wytworzy wokół siebie wyraźny „pierścień , z którego wyrosną cienkie, białe korzonki. Wtedy sadzimy odnóżkę do doniczki, starannie ugniatając wokół niej ziemię i obficie podlewamy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>